• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Belamcanda chinensis - angínovník čínský

Belamcanda BYL0001

 

Belamcanda chinensis - angínovník čínský

Čeleď: kosatcovité

 

Popis:

Je mrazuodolná, i když v krutých zimách může vymrznout. Je možné a vhodné ji pěstovat v květináčích. Rostlina se podobá kosatci. Má větvený oddenek, listy jsou mečovité, 3 cm široké a až 40 cm dlouhé. Je vysoká až 1 m. Řídká květenství mají květy oranžové nebo žluté a červeně skvrnité. Semena jsou velikosti hrášku, jsou kulatá a tmavá a rostou v tobolkách. Plodem jsou tobolky. Kvete v VII až IX. Původní ve východní Asii.

 

Léčitelství:

Sbírá se oddenek nebo list. Droga obsahuje glykosidy (belamcadin, tectoridin), flavonoidy, třísloviny, silice, trochu saponinů a zřejmě i blíže neprozkoumané alkaloidy. Oddenku se užívá při poruchách žláz s vnitřní sekrecí (např. pohlavní žlázy), při revmatismu, při nadýmáni a zácpě a protože působí i močopudně, lze jej aplikovat i při chorobách ledvin a močových cest. List se užívá obvykle čerstvý, jeho žvýkání může pomoci při angíně nebo zahlenění. Oddenek se podává ve formě odvaru, jenž se pije 4x denně po 125 ml. Mladé listy obsahují léčivé glykosidy. Podle čínského lékopisu blahodárně ovlivňuje hlasivky,pomáhá při angíně,proti chřipce,krčních zánětech, průdušek a plicních chorob. Má kladný vliv na hormonální systém a protinádorové účinky.

 

Užívání:

Účinná část jsou listy a oddenky. Dá se též vylouhovat v lihu a zředěný užívat jako kloktadlo. Angínovník působí poměrně razantně až mírně toxicky, proto by se jej nikdy nemělo užívat v nadměrných dávkách. Žvýkání čerstvých listů (cca 3cm)by nemělo trvat déle než půl minuty a nemělo by se opakovat více než 6x denně. Pří déletrvajícím žvýkání se totiž u některých jedinců mohou objevit dosti nepříjemné alergické reakce (otoky dýchacích cest). Rozžvýkané listy nepolykat!!

 

Pěstování:

Pěstuje se v několika odrůdách, jež se liší barvou květů. Vyžaduje slunné stanoviště, půda by měla být výživná, propustná, plus mínus neutrální, spíše vlhká, nikoliv však podmáčená. Protože špatně snáší větší mrazy (do -20), je nutné jej na zimu buďto důkladně chránit nebo přenést do nějaké chladnější místnosti nebo jej celoročně pěstovat jako hrnkovou rostlinu. Množí se dělením trsů nebo semeny, která se vysévají v únoru až v březnu. Při pokojové teplotě vyklíčí asi za 14 dní. Vyžaduje spíše vlhkost.

 

Okrasné zahradnictví Konvička Roman

Tichá 467

742 74

Tel.: 607 229 785

556 858 115

www.okrasnezahradnictvi.cz