Withania somnifera - Vitánie
Původní oblastí výskytu Withanie (Withania somnifera) je severovýchodní Indie, roste také v Pákistánu a v severní Africe. Withanie podporuje organismus při fyzické i duševní vyčerpanosti.
Účinky na organismus:
- výrazné imunostimulační působení
- příznivě ovlivňuje plodnost
- zlepšuje prokrvení malé pánve
- afrodiziakální účinky
- snižuje vysoký krevní tlak
- slouží jako nervové tonikum
- pozitivně působí na činnost mozku
- zlepšuje paměť
- je výborným protizánětlivým, antivirovým a baktericidním prostředkem
Podle tisíciletých ayurvédských zkušeností pravidelné užívání withanie omlazuje, upevňuje zdraví a sexuální sílu člověka.
Withanie spavá se nazývá indický ženšen. Roste v suchých oblastech Indie a Afriky. Keř dosahuje vzrůstu až 1,5 metru, má malé listy a zelenožluté květy. Využívají se kořeny, které jsou malé, 3-10 mm dlouhé, a mají velmi hořkou chuť.
Klinické studie prokázaly, že ašvaganda v účincích převyšuje sibiřský ženšen. Pro jemný účinek ji lze použít místo ženšenu, který někdy působí příliš stimulačně a má určité nežádoucí účinky. Sladká a následně hořká a trpká chuť umožňuje proniknutí hluboko do tkání, které posílí a pročistí. Díky svým tonickým účinkům napomáhá odolnosti proti stresu, vyživuje celý organismus a dodává energii. Vhodné je její podávání ve starším věku a po nemoci.
V ájurvédské a přírodní medicíně se ašvaganda používá pro své účinky na imunitu a nervový systém, snižuje zánět, zejména působí u artritidy. Jako velmi účinné afrodiziakum se přidává do různých směsí. Withanie spavá je součástí přípravku Ašvaganda.
Patří do čeledi lilkovitých, pochází z oblastí severní Afriky a Středomoří, kde roste na pastvinách, podél cest a podobně, takže na půdní podmínky není náročná. Je to vytrvalý až 120 cm vysoký bohatě větvený keř. Větve jsou šedě chlupaté, listy vejčité až podlouhlé, asymetrické. Květy jsou drobné, žlutavě zelené. Plody tvoří jasně červené bobule, které jsou asi 6 mm v průměru. Jsou uzavřeny v světle zeleném nafouklém kalichu, obdobně jako u mochyní. Dozrávají jen v nejteplejších oblastech nebo ve sklenících. V našich venkovních klimatických podmínkách nepřezimuje, proto je víceleté pěstování možné jen ve větších květináčích a bytových podmínkách.Postačí ji běžná zemina.
Ashvagandha jako adaptogen Název adaptogen pochází z řeckého slova adapto, které označuje přizpůsobení a přípony gen – způsobující. Adaptogen je tedy látka umožňující přizpůsobení organismu. Podle původní definice je adaptogen prostředek s nespecifickým účinkem, tzn. že zvyšuje odolnost proti širokému spektru škodlivých činitelů – stresorů různého fyzického, chemického a biologického charakteru. Adaptogen má tedy normalizační účinek, tj. předchází poruchám způsobovaným stresory, ale zároveň nesmí být škodlivý, neboť musí vyvolávat široký terapeutický efekt bez negativních dopadů na normální funkce organismu. Zvláště důležité je že adaptogeny udržují úroveň výkonnosti stále nad průměrnou úrovní. Výkonnost se po dosažení maxima nesnižuje na minimální pracovní výkon jako např. u běžných stimulačních preparátů, ale stále se udržuje na mírně zvýšené úrovni.
- zvyšuje fyzickou výkonnost organismu,
- jako adaptogen usnadňuje přizpůsobení organismu v obtížných situacích a zvyšuje odolnost proti fyzickému a psychickému stresu,
- upravuje výkonnost centrální nervové soustavy, což se nazývá nootropním efektem,
- má antidepresivní účinek,
- zpomaluje procesy stárnutí. Antioxidační působení Ashvagandhy je založeno na neutralizaci volných radikálů, které se pohybují v lidském těle a díky tomu tento prostředek chrání buňky organismu před jejich negativním vlivem.
Withania somnifera má navíc detoxikační účinky. Výsledky zkoušek korespondují s pozorováními, která poukazují na pozitivní vliv zmiňované rostliny na vzrůst odolnosti organismu proti negativním fyzikálním a chemickým činitelům prostředí a dále na detoxikaci jaterní tkáně.
Okrasné zahradnictví Konvička Roman
Tichá 467
742 74
Tel.: 607 229 785
556 858 115
okrasnezahradnictvi.cz