• Zvětšit velikost písma
 • Výchozí velikost písma
 • Zmenšit velikost písma

Japonský topol obecně

Jedná se o směs klonů P-Jap 105.050 a P-Jap 104.049 z křížení topolu černého a maximovičova

(Populus nigra L. x Populus maximowiczii Heennry).

Proč japonský topol?

Výhody:

 • Rychlý nárůst kulatiny
 • Dobrá investice a rychlá návratnost investice
 • Nemusíte si nikdy lámat hlavu s dřevem
 • Lepší výhřevnost než smrk
 • Roste všude i ve znehodnocených půdách a močálech
 • U větších plantáží statní dotace
 • Dobrá zpracovatelnost dřeva pro nábytkářský průmysl

Nevýhody:

 • Chuť pracovat

Jak pěstovat japonský topol

Sázení

Sázet můžeme v jarních měsících (březen, duben) řízky nebo sazenice. Řízky sázíme podle půdních podmínek, jakmile půdní vlhkost dovolí přístup sazečů na plochu asi při teplotě + 5 °C, dochází k tvorbě kořenů. Sázení řízků se provádí ručně nebo strojně (ve vašem případě spíše ručně). Řízky se zapichují rovně nebo mírně šikmo do připravené půdy. Tam, kde je půda slehlá a ruční zapichování nelze provádět kvůli poškozování řízku, používáme takzvaný sázecí kolík o průměru 1 cm, kterým nejdříve uděláme díru a poté zasuneme řízek a mírně jej přitlačíme půdou. Řízek se zasouvá tak, aby posledních pár oček zůstalo nad půdou 3 - 5 cm. Před výsadbou je vhodné si řádek vyznačit napnutým provázkem, aby byla výsadba provedena rovně - velmi to usnadňuje mechanizovanou údržbu a ruční odplevelování. Sazenice sázíme v řádku 60 cm od sebe a řádky 2 metry. Záleží na šířce mechanizace, která bude 1x až 2x ročně posekat travnatý porost. Hustota výsadby by měla být minimálně 8000 ks topolů na hektar. Sazenice v kořenáčích vysazujeme po celý rok, sazenice prostokořenné vysazujeme od 15. září do 20. května. Výhodou u těchto rostlin je 100% ujmutí. U řízku jsou ztráty 10% - 20%.

Japonský topol lze využít jako nepropustnou bariéru, větrolam a nebo jako živý plot (asi nejvíce užívané). V těchto třech případech sázíme topol do řádků 50 cm od sebe nebo ve dvou řádcích, a to v trojúhelníkovém sponu 80 cm od sebe. Pokud sázíme řízky, je velice výhodné si pořídit geotextilií, nastříhat z ní cca 20 cm pásek, natáhnout ho na místo výsadby a ukotvit. Poté můžete řízek propíchnout skrz geotextilii, tím ušetříte plno starostí o jakoukoli údržbu (v tomto případě není potřeba ani likvidovat porost stačí jen prosekat).

Ochrana proti plevelům

Plevel je třeba co nejdříve po výsadbě začít likvidovat ručně motykou nebo chemicky, a to buď rondapem nebo goalem. Je třeba používat stříkač s ochranou, tak abychom jsme nepostříkali sazenice topolu. Tuto ochranu je třeba provádět tak 2x až 3x, podle toho, jak je porost vysoký. Od výšky cca 1 metru stačí projet sekačkou nebo mulčovačem.

 • Hnojení na pole není potřeba. U živých plotů a bariér se může se přidat hnojivo profesionálů, narůst přírůstku je až o 100 % (z 50 cm sazenice máte 4 - 5 metrový strom do podzimu, jsou i výjimky při vysoké vlhkosti až o 7 metrů). Běžné přírůstky v prvním roce jsou 2 metry, v dalších rocích se sadba zrychluje. Po 5 až 7 letech je výška 18 až 22 m, průměr kulatiny je 25 až 28 cm.
 • Růstové vlastnosti na průměrné lokalitě jsou na 1 hektar za 1 rok cca 25 m3, po 5 letech je to 125 m3. Pro srovnání, průměrný přírůstek dřeva v zeleném lese je cca 5 m3 na hektar za rok.

Sklizeň

Japonský topol se sklízí na kulatinu nebo na štěpku. Na štěpku se těží co 3 roky, rostlina vydrží cca 27 - 30 let, poté se plantáž obnovuje. Na kulatinu si musíme počkat 5 - 7 let, rostlina vydrží cca 40 - 45 let poté se plantáž obnovuje. Sklízeni topolu provádíme v zimních měsících (leden, únor). V tuto dobu je nejméně vody v kulatině. Po sklizni necháme pařez 1 rok růst, vyberme největší prýt, který tam necháme a ostatní odstraníme. Po 5 letech sklízíme znovu. Na rodinný dům je potřeba cca 2 - 3 tisíce m2 porostu japonského topolu.

Na závěr

Tato rostlina mě samotného zaujala svým rychlým, spíše raketovým růstem. Pokud chcete investovat do této dřeviny, investujete správným směrem. Topení dřevem je ekologické a pokud vlastníte menší plantáž, tak je to i levné. Při růstu elektrické energie, plynu i jiných paliv, se tato investice jeví nejlépe. Pokud bude každý čekat na plyn z Ruska (jak tomu bylo v minulosti) a obávat se neúnosného zvýšení ceny elektrické energie, tak pocítíte, jak po této investici do japonského topolu jen vyděláte.

Na případné dotazy Vám rád odpovím. S pozdravem Roman Konvička, tel. 607 229 785